EchoLink Bilgisayara Kurulum

EchoLink yazılımını www.echolink.org adresinde Download bölümünden bilgisayarınıza indirdiniz ve EchoLink Ana Serveri'nde, çağrı işaretinizin aktif olmasını sağlayacak düzenlemenin yapılması için mail ile Amatör telsizcilik belgenizin ön yüzünü bir tarayıcıda (scanner) yada düzgün bir şekilde resmini çekerek, bilgisayar ortamında başvurunuzun yapıldığını ve size EchoLink tarafından onay mailinin geldiğini farzederek kurulumu anlatmaya başlayalım.

EchoLink Programını indirip kurmaya başladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.


Next 'i tıklayarak devam ediyoruz.


"I accept the terms in the licence agreement" seçeneğini işaretleyerek "Next" i tıklıyoruz.


"Next" i tıklayarak devam ediyoruz.


"Install" u tıklayarak devam ediyoruz.

"ileri" yi tıklayarak devam ediyoruz.

"Dial-up (modem) connection 56k or below" seçeneğini işaretleyip "ileri" 'yi tıklıyoruz. 

Bu bölümü kendinize uygun şekilde doldurarak "Tamam" ı tıklıyoruz. 

 "Location" bölümüne "In Conference *TURK*" yazmanız rica olunur.

"ileri" yi tıklayarak devam ediyoruz.

"Asia" seçeneğini  işaretleyerek  "ileri" yi tıklıyoruz. 

"ileri" yi tıklayarak devam ediyoruz. 

EchoLink Programı kurulumu tamamlandı. "Son" u tıklayarak kurulumu bitiriyoruz. 

Bilgisayarınızın Masa Üstünde EchoLink Programı'nın kısayolu bulunmaktadır. EchoLink Programı'nın kısayolunu tıklayarak programı açıyoruz ve karşımıza aşağıdaki ekran görüntüsü çıkıyor. Burada her programı açtığınızda tekrar tekrar çıkmaması için "Show tips at startup" 'daki çentiği kaldırıyoruz ve "Close" ye basıyoruz. 

Bu ekran görüntüsünü görebilmeniz için, sol altta bulunan "Explorer View" i tıklayıp, sol yukarıdaki Node Types'i  seçiniz (üzerine tıklayınız) ve yeni açılan alt bölümdeki "Conferences" i tıklayınız. Sol tarafta karşınıza çıkan oda listesinden *TURK* Türk Konferans'ı çift tıklayarak odaya giriş yapabilirsiniz. 

EchoLink *TURK* Konferans Odası'na bağlandığınızda, ses ve mikrofon ayarlarınızla ilgili problem yaşamanız halinde,  lütfen web sitesi iletişim bölümünden yardım talebinde bulununuz. Bol QSO'lar dileriz. 73